3.12.2018 / Gösterim Sayısı : 115

Tarım ve Orman Bakanımız, İlimizi Ziyaret Etti

#Tarım ve Orman Bakanımız, İlimizi Ziyaret Etti

Tarım Zirvesi için ilimize gelen Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMIRLİ gün boyu bir dizi temaslarda bulundu. Selçuklu Kongre Merkezinde düzenlenen Tarım Zirvesinde Markalaşmanın altını çizen Sayın Bakanımız; Kaliteli zeytinyağı üretiyoruz; bunu şişeleyerek dünyaya biz satmalıyız. Fındık üretiyoruz, çikolata olarak piyasaya sürmeliyiz. Önceliğimiz her zaman üretim, ambalajlama ve markalaşma olacak dedi.

Dr. Pakdemirli, bakanlığın birleşmesiyle toprağı ve suyu birlikte yönettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"İnşallah yakın zamanda havza bazlı üretim yapacağız. 81 ili dolaşıyorum, şunu gördüm. İncir çekirdeğini doldurmayacak kadar küçük problemler Ankara'ya gelene kadar ya çok büyüyor veya hiç Ankara'ya ulaşmıyor. O zaman biraz daha yerinde yönetim. Sizin ürün deseninizi bizim Ankara'da yapmamamız lazım. Alacağınız desteğin ne olacağını Ankara'da bizim karar vermememiz lazım. Çok iyi niyetlerle işler yapıyoruz. Ama biraz sizden uzak olunca bazen de yanlış kararlar alabiliyoruz. Danışmanlık firmalarımız, çiftçilerimiz, üreticilerimiz... Onlara gideceğiz, dinleyeceğiz. Henüz 4 aydır görevde olmama rağmen 35 ile gittim. Önümüzdeki 3-4 ay içinde 81 ili tamamlamayı hedefliyorum. Size daha yakın olacağız. Sizlerle yerinde yönetimi hallediyor olmamız lazım. Sene başından sonra havzaların başına yönetici atıyor olacağız. Onlar karar veriyor olacak. Yetkilerimizi biraz daha devrediyor olacağız ama doğru kararlar sizin ihtiyacınız."

Konya'ya son 16 yılda 7 milyar lira hibe verdiklerini dile getiren Bakan Dr. Pakdemirli, orman ve su işlerinde de 7 milyar lira yatırımın gerçekleştirildiğini vurguladı. 

Dr. Pakdemirli, Konya'nın patates üretiminde de önemli bir şehir olduğuna işaret ederek, üretimin 567 bin tonla yüzde 300'ün üzerinde arttığını aktardı.

Bakan Bekir Pakdemirli, Türkiye'de et ithalatının sürekli konuşulduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Et konusu çok konuşuluyor ama bugün itibarıyla bir hesap yaptık, 6 ay, 1 sene daha Türkiye'nin et ithalatına ihtiyacı yok gibi gözüküyor. Vatandaş 6 kilo et yiyorken, şimdi 15 kilo et yemeye başlamış. Bu, bir yılda tabii, altını çizelim. Bir yılda 15 kilo vatandaşımız et yemeye başlamış. Balığı 2002'de 6 kilo yiyormuşuz, şimdi 5 kilo yiyoruz. Gıdadan sorumlu bakan olarak ben de doğru diyet tavsiyesinde bulunmayı kendime ödev ediniyorum. Doğru diyet, balığı yiyeceğiz, tavuğu yiyeceğiz, eti de yiyeceğiz."

KOP Bölge İdaresi Başkanlığınca düzenlenen programda 81 ilden gelen genç çiftçilere seslenen PAKDEMIRLİ; Girişimci, azimli, planlayan, toprağa dokunan gençlerimizle önemli işler başarılacağına inandığını belirtti. Ardından Konya Ticaret Borsasına geçerek çalışmalar hakkında bilgi alan Sayın Bakanımız sektöre bağlı bazı firma ziyaretlerinin ardından ilimizden ayrıldı.


''