T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KONYA HAVZASI TAŞKIN YÖNETİM PLANININ HAZIRLANMASI PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISI

Yayın Tarihi : 2.12.2020

30 Kasım 2020 tarihinde Ak Parti Konya Milletvekili Sayın Ziya ALTUNYALDIZ ve Su Yönetimi Genel Müdürümüz Sayın Bilal DİKMEN' in katılımı ile İlimizde düzenlenen Konya Havzası Taşkın Yönetim Planının Hazırlanması Projesi kapanış toplantısına İl Müdürümüz Sayın Ali ERGİN ve Kurum personellerimiz ile birlikte katılım sağlanmıştır.

Konya Havzası Türkiye'deki 25 havzadan birisi olup büyüklük bakımından Fırat – Dicle, Kızılırmak ve Sakarya Havzalarından sonra 4.  sırada yer almaktadır.  Havza 53.850 km² lik yüzölçümü ile Türkiye yüz ölçümünün  %7 sini oluşturmaktadır.  Bu kapsamda 2020 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından havzaya ait "Taşkın Yönetim Planı" hazırlanmıştır. Kapanış toplantısına katılım sağlayan Su Yönetimi Genel Müdürümüz Sayın Bilal DİKMEN konuşmalarında hazırlanan yönetim planı ve diğer havzalarda ki yönetim planları ile ilgili genel durum değerlendirmesi yapmıştır. Sayın Genel Müdürün konuşmaları akabinde konu uzmanlarınca Konya Havzası Taşkın Yönetim Planına dair teknik bilgiler verilmiştir.

Hazırlanan yönetim planı havza da mevcut nehir ve dere yataklarında taşkın risklerini ve alınacak tedbirleri ortaya koymakta ve bu risklerin yönetimi konusunda planları içermektedir. Katılımcılar tarafından sorulan soruların yanıtlanmasının ardından toplantı sonlandırılmıştır. Projede emeği geçen tüm paydaşları tebrik eder, "Yönetim Planının" Konya'mıza hayırlı olmasını temenni ederiz.