T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜMÜZ ONLİNE EĞİTİMLERE BAŞLIYOR

Yayın Tarihi : 3.12.2020

Ülkemizde yaşanan COVİD-19 salgını nedeniyle İl Müdürlüğümüz artık tarımsal alandaki üreticilerimize ve halkımıza yönelik eğitimleri online olarak düzenlemektedir. Bu kapsamda Türk Kızılay Konya Toplum Merkezi'nin organizasyonuyla İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Nuriye ERDİ'nin anlatımıyla 23-26.11.2020 tarihleri arasında "Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği" kursu düzenlemiştir. Kursumuza 24 kursiyer katılmış ve katılımcı kursiyerlerimize kur süresince "Tıbbi Aromatik Bitkiler Genel Sunumu ile Lavanta, Kekik, Adaçayı, Melisa, Çörek Otu, Susam Yetiştiriciliği" konularının yanında "Organik Tarım Nedir?, Nasıl yapılır? Niçin Organik tarım Yapmalıyız? İlimizde organik tarım çalışmaları konularında bilgiler verilmiştir.

Tıbbi aromatik bitkiler; sağlığı sürdürmek, hastalıkları önlemek veya hastalıkları iyileştirmek için kullanılan bitkilerdir. İnsanlar yüzyıllardan beri hastalıklara karşı elde ettikleri bitkiler ile çare bulmaya çalışmışlardır. Bu yöntemde de oldukça başarılı olmuşlardır.

Artık günümüzde gelişmiş ülkeler özellikle tedavide bitkisel kaynaklara yönelmiş durumdadırlar. Tedavide kullanılan ilaçların önemli bir kısmını doğal kaynaklı ilaçlar oluşturmaktadır. Doğal kaynaklı ilaçların kullanım oranı gelişmiş ülkelerde her geçen gün artmaktadır.

Dünyadaki tıbbi aromatik bitki talebine istinaden, Hidrolik kuraklık alanı içerisinde olan bölgemizde üreticileri az su tüketen ürünlere yönlendirmemiz gerekmektedir.  Susuz veya çok az su ile üretilebilecek olan ıtri ve tıbbi bitkiler ilimiz açısından önem arz etmektedir. Dolayısıyla üreticilerimizin ve halkımızın talepleri doğrultusunda bir sonraki günler içerisinde İl Müdürlüğümüz çalışma alanları kapsamında her konuda OLİNE EĞİTİMLER Düzenlenebilecektir.