T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GÖKSU TAŞELİ HAVZASI KALKINMA PROJESİ KAPSAMINDA SÜLEYMANİYE SULAMA KOOPERATİFİ GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ KURULDU

Yayın Tarihi : 9.12.2020

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında kurulan Süleymaniye Güneş Enerji Santrali'yle çiftçilerimizin en büyük girdisi olan elektrik maliyeti düşecektir.

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi (GTHKP) kapsamında Konya, Akören Süleymaniye mahallesinde 100 KW gücünde kurulan Güneş Enerjisi Santrali, S.S. Süleymaniye Sulama Kooperatifi'ne 4 Aralık 2020'de teslim edildi. Güneş Enerji Santrali sayesinde Kooperatif sahip olduğu 19 kuyu için temiz enerji sağlayacak ve çiftçilerimizin en büyük girdisi olan elektrik maliyeti düşecektir.

Proje kapsamında bugüne kadar, Konya ve Karaman'da Güneş Enerji Sistemleri kullanılarak alternatif enerji kullanımı sağlanmış, hem bireysel hem de kooperatifler desteklenerek üretimde girdi maliyetleri düşürülmüştür. 2020 yılında Konya'da proje ilçelerinde 1'er tane olmak üzere, 7 adet Küçük Ölçekli Güneş Enerjili Sulama Sistemleri Demonstrasyon amaçlı kurulmuş, ardından Proje kapsamında üreticilerimize Küçük Ölçekli Güneş Enerjili Sulama Sistemi hibeleri gerçekleştirilmiştir.

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi (GTHKP), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ek finansmanı ile Konya ve Karaman illerinin 600 – 1800 metre rakımda yer alan dağlık kısımlarındaki 11 ilçe ve bu ilçelere bağlı 238 köyde değer zinciri geliştirme, sürdürülebilir doğal kaynak yönetimi yoluyla ekonomik çeşitliliği destekleyerek kırsal yoksulluğu azaltmak amacıyla uygulanmaktadır.