T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKANLIK DESTEKLİYOR KONYA ÇİFTÇİSİ EKİYOR

Yayın Tarihi : 29.12.2020

Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında ilimizde nadas alanlarının daraltılması ve mercimek üretim alanlarının artırılması amacıyla Cihanbeyli ilçemizde sertifikalı kırmızı mercimek tohumu dağımı yapılmıştır. Konu hakkında Konya İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ali ERGİN yaptığı açıklamada;

 Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'nin Covid-19 salgını süresince tarımsal faaliyetin durmaması yönündeki çabalarının bir ürünü olan bitkisel üretimi geliştirme projesi kapsamında ilimizde nadas alanlarının daraltılması ve mercimek üretim alanlarının artırılması amacıyla Cihanbeyli ilçemizde, %75 Bakanlığımız hibeli olacak şekilde 18.500 kg sertifikalı kırmızı mercimek tohumu dağımı yapılmıştır. Dünyada ve Ülkemizde görülen Covid-19 salgının tüketici tercihlerini etkilemesi ve tüketicilerin stoklanabilir ürünlere yönelmesi nedeniyle mercimeğe olan talep artışı da göz önüne alındığından 2021 yılı üretim sezonu içinde kıraç alanda üretim yapan çiftçilerimizi yemeklik tane baklagiller içerisinde yer alan mercimek tarımına da yönlendirmek istemekteyiz.

Türkiye'de nohuttan sonra en fazla tüketilen ürün kırmızı mercimektir. Bu kapsamda Cihanbeyli ilçemiz gibi nadasa bırakılan alanın yoğun olduğu ilçelerimizde ekim nöbetine girerek nadas alanlarının daraltılmasında ve münavebe uygulamasında alternatif ürün olarak mercimeğin tercih etmesini sağlamakla sürdürülebilir kalkınmanın kapısı aralanmış, hem üreticiye hem de ülke ekonomisine ek gelir sağlanmış olacaktır  dedi.