T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SOFRALARIN VAZGEÇİLMEZİ YÖRESEL LEZZETİMİZ ARTIK YURT DIŞINDA

Yayın Tarihi : 25.2.2021

Son dönemlerde ihracata gönderilen ürün çeşitliliğinin giderek arttığı ve her geçen gün bir yenisinin eklendiği ilimizde bir ilk yaşanarak coğrafi işaret almış 9 adet tescilli üründen birisi olan Akçabelen( Çetmi) Şeker Fasulyesinin ihracatı gerçekleştirilmiştir. Fasulye üretiminde 1. sırada olan ilimizde, 2020 yılı TÜİK verilerine göre yaklaşık olarak 62.400 ton fasulyenin üretimi gerçekleştirilmiştir.

Beyşehir ilçemize bağlı Akçabelen Mahallesinde üretim yapan çiftçiler, arazilerin küçük ve parçalı olmasına rağmen kooperatif kanalıyla birlikte hareket ederek üretimini yaptıkları ve coğrafi işaret tescili aldıkları Akçabelen( Çetmi) Şeker Fasulyesinin ihracatçı bir firma kanalıyla Almanya'ya ihracatı gerçekleştirilmiştir.

İhracatçı firma tarafından il müdürlüğümüze yapılan başvuruya istinaden; İl müdürlüğümüze bağlı Bitkisel Üretim ve Bitki Salığı Şube Müdürlüğünde görevli İnspektörler tarafından firmaya ait bir depoda 5996 Sayılı Kanun kapsamında yapılan kontrol ve denetimler neticesinde Bitki Sağlık Sertifikası düzenlenerek ihracat işlemleri tamamlanmış ve ilimizden ilk coğrafi tescilli ürünün ihracatı gerçekleştirilmiştir.