T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

EĞİTİMLERLE İLİMİZDE TIBBİ AROMATİK BİTKİ POTANSİYELİ ARTACAK

Yayın Tarihi : 9.3.2021

Ülkemizde yaşanan COVİD-19 salgını nedeniyle İl Müdürlüğümüz artık tarımsal alandaki üreticilerimize ve halkımıza yönelik eğitimleri online olarak düzenlemektedir. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce ve Konya Organik Tarım Derneği İştirakiyle 02-06.03.2021 tarihleri arasında "Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği" eğitimi düzenlemiştir. Şube Müdürlüğümüzde görevli Ziraat Mühendisi Nuriye ERDİ'nin anlatımıyla düzenlediğimiz eğitimimizin açılış konuşmasında; Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz Niyazi Emrah ÇEREZ " Üreticilerimizi selamlayarak tıbbi aromatik bitkiler üretiminin ülkemiz ve ilimiz açısından önemini ve ilimizin tıbbi aromatik bitkiler potansiyelini" değerlendiren bir bilgilendirme yapmıştır. Açılışa katılan Konya Organik Tarım Derneği Başkanı Ali ATAİYİBİNER ise " Tıbbi aromatik bitkilerin organik tarım mevzuatı kapsamında üretilmesinin üreticilere katma değer sağlayacağı gibi son zamanlarda alıcı firmaların taleplerinin de bu yönde olduğu" konusunu üreticilere vurgulamıştır. 

 İlimiz haricinde illerde ikamet eden üreticilerinde katılım sağladığı eğitimimize toplam 58 üretici katılım sağlamıştır. Eğitim süresince üreticilerimize "Tıbbi Aromatik Bitkiler Genel Sunumu ile Lavanta, Kekik, Adaçayı, Melisa, Çörek Otu, Anason, Gojibery, Kimyon, Tıbbi nane, Mürver, Safran, Salep Yetiştiricilikleri " konularının yanında "Organik tarım nedir?, Nasıl yapılır? Niçin Organik tarım yapmalıyız? İlimizde organik tarım çalışmaları konularında bilgiler verilmiştir.

Üreticilerimizin ve halkımızın talepleri doğrultusunda bir sonraki günler içerisinde İl Müdürlüğümüz çalışma alanları kapsamında her konuda OLİNE EĞİTİMLER düzenlenebilecektir.