T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KONYA’DA MERCİMEKLE NADAS ALANLAR AZALIYOR

Yayın Tarihi : 11.3.2021

Bakanlığımız 2021 yılı yatırım programı dâhilinde uygulamaya koyduğu Bitkisel Üretimi Geliştirmesi Projesi' ile Kulu ilçemizde Mercimek Üretiminin Geliştirilmesi için üreticilerimize mercimek tohumu dağıtımı programı gerçekleştirilmiştir.

Tohum dağıtım programına Kulu Kaymakamı Ali Edip BUDAN, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Daire Başkanı  Sezgin KARADENİZ,  Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Esat ALTUNTAŞ, Kulu Belediye Başkanı Murat ÜNVER, İl Müdür Yardımcısı Fevzi TOSUN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Niyazi Emrah ÇEREZ, Kulu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Aykut BARAN, Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürü İlhan KARTAL, Karatay İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdem GEZGİN, Selçuklu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tahir KÜLAHÇI , Ziraat Odası Başkanı Cengiz ÖZTÜRK, siyasi parti temsilcileri ve üreticilerimiz katılmışlardır.

           

Proje hakkında açıklama yapan Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Esat ALTUNTAŞ "Bu yıl ilimizde 4.750.000 TL'lik bütçe ile Mercimek, Kuru Fasulye, Arpa ve Yulaf Üretiminin Geliştirilmesi Projeleri yürütülecektir.

Türkiye'de yemeklik tane baklagiller içerisinde önemli bir yeri olan mercimek, içerdiği protein oranının yüksek olması (% 18 – 36) nedeniyle insan beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. İlimizde 133.707 dekar alanda yeşil ve kırmızı mercimek ekim yapılmaktadır. 9.764 ton yeşil mercimek ve 6.120 ton kırmızı mercimek hasadı gerçekleşmektedir. Konya ülkede yeşil mercimek ekim alanı ve üretim miktarı bakımından 2. sırada yer almaktadır.

Mercimek toprak seçiciliğinin az olması, kışa ve kurağa dayanıklılığının yüksel olması ve kökleri sayesinde toprağa havadaki azotu bağlaması nedeniyle özel bir öneme sahiptir. TÜİK 2018/2019 pazarlama yılı verilerine göre ülkemizin yeterlilik oranı kırmızı mercimek için %75, yeşil mercimek için %87'dir.

İlimizde arz açığının azaltılması, nadas alanlarının değerlendirilmesi, münavebe kültürünün yaygınlaştırılması ve toprak yapısının düzeltilmesi için ve mercimek üretim alanlarının artırılması için 'Mercimek Üretiminin Geliştirilmesi Projesi' Müdürlüğümüz tarafından 2021 yılında yürütülecektir. Proje kapsamında Kulu, Cihanbeyli, Kadınhanı, ,Sarayönü ve Hüyük ilçelerimizde sertifikalı mercimek tohumu dağıtımları yapılmakta olup; bugün projenin uygulandığı tüm ilçelerimizde % 25 çiftçi, % 75 Bakanlık katkılı 1.968.500 TL bütçeli 200 ton sertifikalı yerli mercimek tohumunu 20.000 dekarda çiftçilerimiz ile buluşturuyoruz dedi.