T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SIK DİKİM ŞEFTALİ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE “İNCE İĞ” ŞEKLİ TERBİYE SİSTEMİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Yayın Tarihi : 26.3.2021

Akşehir İlçemize bağlı Kozağaç ve Karahüyük Mahallelerimizde 2 üreticimize toplam 10 dekar alanda uygulanan "Sık Dikim Şeftali Yetiştiriciliği" projesi kapsamında geçtiğimiz yıl dikilmiş olan fidanlarımıza ince iğ şeklinin verilebilmesi için uygulamalı eğitim faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

İl Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde yürütülen, 2019 Yılı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı yatırım programı kapsamında "Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi" olarak desteklenen, Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün deneme parsellerinde olgunlaşmış, Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü mutfağında hazırlanarak, Akşehir İlçe Tarım Müdürlüğü aracılığı ile servis edilen projemizde Selim GÜVENDİK' e ait Kozağaç demonstrasyon parselinde 23.03.2021 TARİHİNDE gerçekleştirilen eğitime, proje koordinatörlerimiz, Akşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bahri KARAMAN, ilçe müdürlüğü teknik elemanları ve demonstrasyon çiftçileri katılım sağlamıştır.

Eğitimi, proje ortağı olan Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanları Doç. Dr. Melike ÇETİNBAŞ ve Dr.Hasan Cumhur SARISU vermiştir. Yoğun yağış altında gerçekleştirilen eğitimde, sık dikim yetiştiricilikte tercih etmiş olduğumuz ince iğ şeklini oluşturmaya yönelik şekil budamaları uygulamalı olarak yapılmış, daha önceden analiz edilen toprak numunesi sonuçlarına göre hazırlanan gübreleme programı üreticilere anlatılmış ve yapacakları uygulamalar hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.