T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TIBBİ AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ EĞİTİMİ "KATILIM BELGELERİ" DAĞILTILDI.

Yayın Tarihi : 9.4.2021

Ülkemizde yaşanan COVİD-19 salgını nedeniyle İl Müdürlüğümüz artık tarımsal alandaki üreticilerimize ve halkımıza yönelik eğitimleri online olarak düzenlemektedir. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce ve Konya Organik Tarım Derneği İştirakiyle 02-06.03.2021 tarihleri arasında "Organik Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği" eğitimi düzenlemiştir. Düzenlenen eğitime ilimizden ve ilimiz dışı illerden olmak üzere 65 üretici katılım sağlamıştır. Eğitime katılan 59 üreticimiz "Katılım Belgesi" almaya hak kazanmıştır. İlimiz dışından katılım sağlayan üreticilerimize belgeleri adreslerine postalanmış ve İlimizden katılım sağlayan üreticilerimize belgeleri İl Müdürümüz Ali ERGİN tarafından verilmiştir.

Belge töreninde İl Müdürümüz Ali ERGİN " Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği ve Organik Tarım birlikte entegre olmalı çünkü her iki üretim sistemi insan sağlığına hizmet ediyor dolayısıyla tıbbi aromatik bitkiler organik tarım mevzuatı kapsamında üretilmelidir. Kurumumuzca verilen eğitimlerde üreticilerimiz bu konularda bilinçlendirilmektedir. Tıbbi aromatik bitkilerin hem ülkemiz pazarında hemde dünya pazarındaki payı her geçen gün artmaktadır. İlimizde üretilen tıbbi aromatik bitkilerden kimyon, rezene, ve tıbbi nane(Mentha piperita) yurt dışına ihraç edilmektedir. Hedefimiz ihracata gidecek tıbbi aromatik bitki sayısını ve üretim miktarını artırarak ilimiz üreticilerinin bu pazardan azami derece faydalanmalarını sağlamaktır. " konusunu değerlendiren bir bilgilendirme yapmıştır. .

Organik Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği" İkinci etap eğitimimiz de devam etmekte olup eğitim bitiminde üreticilerimize "Katılım Belgeleri" verilecektir.