T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARLA FARESİ İLE BİYOLOJİK MÜCADELE (AVCI DİREKLERİ)

Yayın Tarihi : 16.4.2021

Küresel iklim değişikliğinin etkilerinin hissedildiği günümüzde, "Doğal Döngü ve Sürdürülebilirlik" son zamanlarda birçok sektörün gündeminde olan terimlerdir. İnsanoğlunun yeryüzünde yürütmüş olduğu sürdürülebilir olmayan faaliyetler doğal dengenin bozulmasının başlıca sebebi olmuştur. Çalışma sahamız olan tarım sektöründe sürdürülebilirlik kavramı doğal döngü açısından oldukça önem arz etmektedir. Doğal yaşamın bozulmadan devam edebilmesi ve gelecek nesillerin güvenliği açısından "Sürdürülebilir Tarım Yöntemleri", hem Bakanlığımız, hem de Müdürlüğümüzün üzerinde hassasiyetle durduğu ve desteklediği konuların başında gelmektedir.

Bu doğrultuda 2019 yılında Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Akşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından "Tarla Faresi ile Biyolojik Mücadele Projesi" başlatılmış olup uygulanan projenin çıktıları 2023 yılına kadar takip edilecektir.

Projede: Tarımsal üretimde sürdürülebilirliği sağlamak ve doğayı korumak amacıyla uygulanan projede, tarla faresinin doğal düşmanı olan yırtıcı kuşların(şahin, doğan vb.)  tarım arazilerinde gözetleme yapabilmesi ve dolayısıyla tarla farelerine karşı avantaj elde edebilmesi amacıyla 4-6 metre yüksekliğinde 52 adet emprenye direk Müdürlüğümüz tarafından temin edilmiş ve Akşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelimizin yoğun gayreti ile Akşehir'e bağlı Ortaköy, Tipiköy, Yazla, Gözpınarı ve Altuntaş Mahallelerinde tarım arazilerinin kenarlarına vinç yardımı ile dikilmiştir. Direkler dikilmeden önce tepe kısımlarına yırtıcı kuşların rahatlıkla konabilmeleri için "T" ler monte edilmiş, direklerin üzerlerine, direk numarası ve tanıtıcı bilgi bulunduran levhalar eklenmiştir.

2021 yılının Nisan ayında yapmış olduğumuz gözlemlerde direklerin yırtıcı kuşlar tarafından kullanıldığı ve direk dikilen bölgelerde fare popülasyonlarında azalmaların olduğu tespit edilmiştir. İlimiz de tarımsal faaliyet olan alanlarda yaygınlaşmasını planladığımız projenin takibi teknik personellerimizce düzenli olarak yapılmaktadır.

Burada üreticilerimize düşen görev: Doğal dengenin korunabilmesi için tarla faresi ile mücadele konusunda zorunlu olmadıkça kimyasal mücadele yapmamaları ve tarla faresinin doğal düşmanları olan yırtıcı kuşlar, tilki ve yılanları koruyup kollamaktır.