T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Selçuk Üniversitesi İle Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Yayın Tarihi : 16.4.2021


Selçuk Üniversitesi ile Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında iş birliği ve proje geliştirme protokolü imzalandı. Konya tarımı için büyük önem taşıyan imzaları, Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy ile İl Müdürü Ali Ergin attı. Programa, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Bayramoğlu ile Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü İbrahim Töke de katıldı.

İmzalanan İşbirliği Protokolü ile Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültesi ile Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ortak girişimleri ile proje geliştirmek, yürütmek, proje kaynaklarına müracaat etmek, Konya il sınırları içerisinde faaliyet gösteren bitkisel ve hayvancılık işletmecileri ile sektörün diğer paydaşlarına yönelik eğitim düzenlemek, tarımsal kalkınmaya katkı sağlayacak panel, sempozyum çalıştay, toplantı, vs. toplantılar düzenlemek, kitle iletişim araçlarında kullanılmak üzere yazılı ve görsel içerik oluşturmak üzere çalışmalar yürütülecektir.

İşbirliği protokolü ile Konya'daki bitkisel ve hayvansal üretim potansiyelinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmasına, Konya çiftçisinin tarımsal üretim konusunda tecrübe kazanmasına imkân sağlanması amaçlanmaktadır.

            Selçuk Üniversitesinin eğitim, bilim ve araştırma alanlarında bölgenin merkez üssü hâline geldiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy, "Özellikle son dönemde ortaya koyduğumuz protokollerle iş birliklerimizi artırıyoruz. Konya tarımın üssü, bilimin merkez üssü de Selçuk Üniversitesi. Tarım ve ziraat alanında yaptığı bilimsel çalışmalarıyla önemli başarılara imza atan Ziraat Fakültemizin bölgemizde özel bir konumu var. Elde edilen bu başarı, Türkiye sınırlarını aşarak uluslararası bir noktaya ulaştı. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi artık uluslararası arenada tanınan bir fakülte hüviyetine kavuştu. Selçuk Üniversitesi patent üretip satan bir üniversite hâline geldi. Bunların sayısını artırmayı hedefliyoruz. Şehrimizi ve ülkemizi çok daha iyi yerlere taşımak için çalışıyoruz." dedi.

Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin de Konya'nın tarımsal potansiyeli yüksek illerden biri olduğunu belirterek "Tarımsal üretim hasılası 29 milyar TL'ye ulaştı. Bu çok ciddi bir rakam. Üretim kapasitesinin hızlı bir şekilde büyümesinde üniversitelerimizin payı büyük. Yaptığımız çalışmalarla ürün çeşitliliğimizi artırmayı hedefliyoruz. Selçuk Üniversitesi ile iş birliğimiz devam edecek. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim." diye konuştu.