T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın

Yayın Tarihi : 19.4.2021

"Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın" sloganıyla yola çıkılarak Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğümüz (TAGEM) ile Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) arasında 12.12.2019 tarihinde imzalanan protokol kapsamında TAGEM'e bağlı olarak faaliyet gösteren Enstitü Müdürlükleri ile TSÜAB'a üye özel sektör firmaları tarafından tescil ettirilen yerli ve milli çeşitlerin çiftçi şartlarında demonstrasyon çalışmaları 2020-2021 ekim sezonunda hızla devam etmektedir.

Bu kapsamda İlimizde beşer dekarlık alanlarda: 12 ekmeklik buğday çeşidi ile 7 ilçemizde, 3 makarnalık buğday çeşidi ile 3 ilçemizde, 5 arpa çeşidi ile 5 ilçemizde, 6 adet nohut çeşidi ile 4 ilçemizde, 2 bezelye ve 2 kuru fasulye çeşidi ile 1 ilçemizde olmak üzere ekimler gerçekleştirilerek demonstrasyonlar kurulmuştur.

Ekimi henüz yapılmayan 6 adet silajlık mısır çeşidi ile 1 ilçemizde, 7 adet susam çeşidi ile 2 ilçemizde ve 15 adet patates çeşidi ile 2 ilçemizde demonstrasyon parselleri oluşturulacaktır.

Kurulan gösteri parsellerinin Bölgemize ve Ülkemize hayırlı olmasını diler, 2020-2021 üretim sezonunun verimli bir yıl olmasını temenni ederiz.

Müdürlüğümüz Yerli ve Milli çeşitlerimizin üreticimize tanıtılması için çalışmalarını aralıksız devam ettirmektedir.