T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Fas Tarımsal Kalkınma Ajansı (ADA) Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında İlimizi ziyaret etti

Yayın Tarihi : 25.3.2022

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi (GTHKP) kapsamında gerçekleştirilen uygulamaları yerinde incelemek ve bilgi alışverişinde bulunmak üzere, Fas Tarımsal Kalkınma Ajansı ve Fas Tarım Bakanlığı yetkililerinden oluşan 19 kişilik bir heyet, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından Güney-Güney İşbirliği çerçevesinde organize edilen bir teknik gezi ile 24 Mart 2022 tarihinde ilimizi ziyaret etti.

Heyet ile ilk olarak İl tarım ve Orman Müdürü Sayın Ali Ergin Başkanlığında bir toplantı gerçekleştirilerek Konya tarımı ve GTHKP kapsamındaki faaliyetler hakkında genel bilgilendirme yapıldı. Sürdürülebilir kalkınma projelerinin yönetimini ve uygulamaları hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

Ziyaret programına, tarımsal faaliyetleri ve proje uygulamalarını yerinde incelemek üzere Bozkır ilçesinde devam edildi. Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında gerçekleştirilen projelerden Portatif Güneş Enerjili Sulama Sistemleri, Bal Dolum ve Fondan Şekeri Üretim Tesisi ziyaret edildikten sonra bir elma bahçesi ve coğrafi tescilli ürünümüz olan Bozkır Tahini İşletmesi gezildi. Ziyaretler esnasında konuklara tahin, bal ve elma gibi yöresel ürünler ikram edildi ve bu ürünlerin bölge ekonomisine katkıları ile üretim aşamaları hakkında bilgilendirmeler yapıldı.  Projelerimizin yanı sıra, kültürel değerlerimizden kaşık oyunu ve Bozkır oyun havaları da misafirlerimize tanıtıldı. IFAD ve Tarım Bakanlığı personellerinin de bulunduğu gezide gerçekleştirilen projeler ilgi odağı oldu.