T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

'Nitrata Hassas Bölgelerin Belirlenmesi ve Eylem Planlarının Hazırlanması Projesi' İç Anadolu Bölgesi Paydaş Toplantısı Konya'da yapıldı.

Yayın Tarihi : 30.3.2022

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanlığı tarafından 'Nitrata Hassas Bölgelerin Belirlenmesi ve Eylem Planlarının Hazırlanması Projesi' İç Anadolu Bölgesi Paydaş Toplantısı Konya'da yapıldı.

Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Dr.Metin TÜRKER, Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Ali ERGİN, Çalışma Grup Sorumlusu Sayın Yusuf GÜRBÜZ, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinden Sayın Dr. Cihangir AYDÖNER, Sayın Prof. Dr. Levent BAŞAYİĞİT, Sayın Prof. Dr. Ertuğrul AKSOY, Sayın Prof. Dr. Haydar ŞENGÜL, Sayın Dr. Mert DEDEOĞLU ile teknik elemanlar ve çiftçilerin de katılımı ile toplantı düzenlenmiştir.
25 nehir havzasında Nitrata Hassas Bölgelerin (NHB) belirlenmesi ve bu bölgelerde uygulanmak üzere sularda tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan nitrat kirliliğinin önlenmesi için gerekli tedbirleri içeren projenin genel ilerleme durumu, nitrata hassas bölge belirleme metodolojisi, nitrat eylem planları, fayda maliyet analizi ve modelleme konularında proje yürütücüsü Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK MAM) tarafından sunumlar yapılmıştır.