T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2022 Yılı Süne, Kımıl Mücadelesinde Görevli Teknik Elemanlara Hizmet İçi Eğitim Toplantısı Düzenlendi

Yayın Tarihi : 4.4.2022

​        Tahıl ambarı olarak bilinen Konya’da yaklaşık 8-9 milyon dekar alanda hububat yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hububat içerisinde stratejik öneme sahip olan buğday da verim ve kalitesini belirleyen en önemli unsuru olan Süne Emgi Zararı olup, kaliteli ürün elde edebilmek için Süne Mücadelesi büyük önem taşımaktadır.

2021 yılı Süne, Kımıl Mücadelesi kapsamında, 4,5 milyon dekar alanda yapılan sürvey çalışmaları esnasında 25 bin dekarda ilaçlama yaptırılmıştır. Çalışmalar neticesinde 2021 yılı hasat döneminde buğdaydaki ortalama Süne Emgi oranı % 0,672 oranında tutularak bir önceki yıla göre %25 daha düşük emgi seviyesi yakalanmıştır.
2022 yılı Süne Kımıl Mücadelesi kapsamında; tahminen 5 milyon dekar alanda Süne mücadele sürvey ve kontrolleri gerçekleştirmek üzere İl Müdürlüğümüzce 156 Teknik Elaman ve 44 araçtan oluşan, toplam 44 ekip teşkil edilmiştir.
Buğdayın ana zararlısı süne ile mücadelede farkındalık oluşturmak amacıyla; İl Müdür Yardımıcısı Esat ALTUNTAŞ ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Niyazi Emrah ÇEREZ moderatörlüğünde, Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Türkiye Süne Koordinatörü Dr. Numan E. BABAROĞLU, İç Anadolu Süne Koordinatörleri Emre AKÇİ ve Mehmet ÇULCU’nun katılımıyla 2022 Yılı Süne, Kımıl Mücadelesinde görevli Teknik Elemanlara Hizmet İçi Eğitim toplantısı Konya’da gerçekleştirildi.
Karatay İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan toplantıya il ve ilçe müdürlüklerimizde bulunan 44 ekip ekip şefi ve eğitim almayan 16 teknik personel katılmıştır. Eğitim içeriği genel hatlarıyla Süne, Kımıl Zararlılarının yaşam döngüsü, hububattaki zarar şekilleri, mücadele zamanı ve yöntemleri, sahada karşılaşılan problemler, mücadelenin usul esasları ve Süne mücadelesinde yapılabilecek yeni teknolojik yöntemler hakkında bilgiler sunuldu.