T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BU SEZON KONYA’DA SARI BAHAR YAŞANACAK

Yayın Tarihi : 18.4.2022

Bakanlığımızın 2019-2023 stratejik planları doğrultusunda yürütülen "Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi"nin alt projesi olan "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında "ekilmeyen bir karış toprak kalmasın" anlayışıyla 2021 ve 2022 yılı yatırım programı dâhilinde bu güne kadar İl Müdürlüğümüzce hazırlanarak uygun görülen;  toplam 15.032.320 TL'lik bütçe ile 7 proje yürütülmüştür. Yürütülen projeler kapsamında toplam 1.304 ton sertifikalı Kuru Fasulye, Mercimek, Arpa, Tritikale ve Nohut tohumunun 333'ü kadın çiftçi olmak üzere toplam 3.093 adet çiftçimize dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Dağıtımı yapılan tohumların 536,65 tonu 20.553 dekarı nadas olmak üzere 36.400 da alanda ekimi yapılmış 2022 yılı üretim sezonunda  "Baharlık Hububat ve Baklagil "ekim alanlarının artırılması projesi kapsamında dağıtılmış olan 767,05 ton sertifikalı tohum ise 41.035 dekar alanda toprakla buluşturarak üretime katkı sağlanmış olacaktır.

Geleneksel bir yağ bitkimiz olan ayçiçeği, Türkiye'de yağlı tohum denilince akla ilk gelen türdür. Dünya genelinde önemli bir yere sahip olan ve tanelerinde yüksek oranda kaliteli yağ içeren ayçiçeğinin ülkemizde 811.311 hektar alanda ekilişi yapılmakta ve 2.215.000 ton üretimi sağlanmaktadır.

Türkiye'de ve dünyada pazar değeri her geçen gün artan yağlı bitkiler, yağ üretiminin yanı sıra un, yem, biodizel gibi endüstrilerde hammadde veya katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Özellikle ülkemizde bitkisel yağ olarak çoğunlukla ayçiçek yağının tercih edilmesi, iklim adaptasyonunun yüksek olması nedeni ile yağlık ayçiçeği ülkemiz için önemli ve stratejik bir ürün haline gelmiştir. Artan nüfusumuzla birlikte bitkisel yağ tüketimimiz de son zamanlarda artış göstermektedir. Dolayısıyla Türkiye'nin tarımsal üretimde arz açığı olan ürün gruplarından birini de yağlı tohumlu bitkiler teşkil etmektedir.

Gerek ekolojik ve coğrafi özellikleri gerekse iklim şartları itibariyle zengin bir tarımsal ürün çeşitliliğine sahip olan bölgemizde ise 852.400 dekar alanda 324.790 ton Yağlık Ayçiçek üretimi yapılmaktadır. Konya ili, Yağlık Ayçiçek ekim alanı sıralamasında ülke genelinde 4. sırada yer almasına rağmen verim ortalamalarının yüksek olmasına bağlı olarak üretim miktarı itibari ile Edirne ve Kırklareli'yi geride bırakarak 2. sırada yer almıştır.

08 Mart 2022 tarih ve 31772 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesinin Desteklenmesine İlişkin 5258 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı" kapsamında bölgemizde yağlı tohum üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanması, yağ bitkileri üretim alanlarının yaygınlaştırılarak  arz açığının giderilmesi, nadasa bırakılan ve atıl durumdaki tarım alanlarının üretime kazandırılması amacıyla 2022 yatırım programı dahilinde İl Müdürlüğümüzce "Konya'da Sarı Bahar Projesi" yürütülmektedir. Toplam bütçesi 2.440.000 TL olan proje kapsamında Ahırlı, Akören, Akşehir, Beyşehir, Derebucak, Doğanhisar, Ereğli, Hüyük, Ilgın, Karapınar ve Seydişehir ilçelerimizde 100'ü kadın olmak üzere toplamda 1.239 adet üreticimize 17.500 kg sertifikalı Yağlık Ayçiçek tohumu dağıtılacaktır.  Yaklaşık 36.000 da alanda ekimi yapılmak üzere çiftçilerimize dağıtımını yapacağımız bu Yağlık Ayçiçek tohumlarının finansmanının  %75  lik kısmı Bakanlığımız tarafından karşılanmıştır. Bu gün burada Beyşehir ilçemizde yaklaşık 6.500 da alana ekim yapılabilecek Ayçiçeği tohumu  dağıtımını başlatıyoruz.

Projeye dahil olan üreticilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diler; üreten, üretilene değer katan, ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan tüm çiftçilerimizin bol ve bereketli bir üretim sezonu geçirmesini temenni ederiz.