T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Lider Çocuk Tarım Kampı Tamamlandı

Yayın Tarihi : 17.5.2022

Bakanlığımız tarafından çocuklara doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla her yıl "Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilmektedir. 2022 yılı kamp programı etkinliklerinin bu yıl ki teması "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği" olarak belirlendi.

İlimizde bu yıl düzenlenen "Lider Çocuk Tarım Kampı"  11-12 Mayıs ve 17 Mayıs 2022 tarihlerinde 3 gün süren etkinliklerle tamamlandı. Karatay İlçemizde bulunan Halil Bahçeci İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerinden 25 öğrenci Okul Müdürü ve öğretmenlerin katıldığı kamp programı öğrencilerin büyük beğenisini kazandı.

"Lider Çocuk Tarım Kampı"nın birinci gününde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tanıtıldı ve kurumumuz gezdirildi. Daha sonra  Meram İlçemizde bulunan  Altınapa barajına gidilerek Altınapa Barajı hakkında İl Müdürlüğümüz Su Ürünleri Mühendislerince öğrencilere bilgiler verildi.

Kampımızın ikinci gününde Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ziyaret edilerek görevli su ürünleri mühendislerince Beyşehir Gölü ve gölde bulunan su ürünleri hakkında öğrencilerimize bilgilendirme yapılarak sonrasında Beyşehir Gölü gezildi ve öğrencilerin soruları cevaplandı. Tarihi Eflatun Pınarı da ziyaret edilerek ikinci gün programı tamamlandı.

Sarayönü Kaymakamı Lütfullah GÖKTAŞ, Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali ERGİN, Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz SOLAK, Sarayönü Konuklar Tarım İşletmesi Müdürü Metin YURTDAKAL, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Haydar KURT, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Yücel DOĞAN, Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferhat KOÇAK,Halil Bahçeci Okul Müdürü Seyfullah SOLTEKİN'in  eşlik ettiği kamp programının 3. Gününde Sarayönü'nde bulunan Beşgöz Göleti ve Alabalık Üretim tesisi ziyaret edilerek üretim tesisi yetkilisi Haydar YILDIRIM tarafından öğrencilere tesis hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Daha sonra  Sarayönü Konuklar Tarım İşletmesi Müdürlüğü üretim sahaları gezilerek  gezi ve inceleme programı sona erdi.

Programda bir konuşma yapan İl Müdürümüz Ali ERGİN "Lider Çocuk Tarım Kampı programının bu yılkı temasının "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği olduğunu, bu nedenle siz değerli öğrencilerin balıkçılık ve su ürünleri konularında bilgilerini artırmak ve farkındalık sağlamak amacıyla, su ürünlerini ve su kaynaklarını tanıtmak, su ürünleri tüketiminin beslenmemizdeki önemini kavramanızı sağlamak,  yörelerine özgü türleri tanımanızı ve kaybolan türlere karşı doğa ve çevre bilincinizi  geliştirmek amacıyla ilimizde bulunan su ürünleri sahalarında sizleri ağırladık ve bilgiler verdik. Bu bilgi ve tecrübelerin ileride sizlere faydalı olacağı ve doğaya karşı daha duyarlı birer birey olmanıza katkı sağlayacağı kanısındayım.  2022 yılı programına katkı ve desteklerinden dolayı; Konya Büyük Belediyesine, Sarayönü Kaymakamlığına, Sarayönü Belediye Başkanlığına, Sarayönü Konuklar Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne, Sarayönü Alabalık Üretim Tesisi yetkililerine, Sarayönü ve Beyşehir İlçe Tarım Müdürlüklerimize teşekkür eder öğrencilerimize eğitim hayatlarında başarılar dilerim." dedi.

Daha sonra programa katılan öğrencilerle sohbet eden İl Müdürümüz Ali ERGİN program sonunda "Lider Çocuk Tarım Kampı"na katılan öğrencilere törenle katılım belgelerini vererek, hatıra fotoğrafı çektirdi.